DŘEVĚNÁ
Nejstarší typ holí, který je oblíbený zejména díky nízké ceně. V hokejce nenaleznete žádný tlumící materiál, takže si pište, že každý kontakt s pukem pocítíte. Nevýhodou je vyšší váha. Výhodou je odolnost. Dřevo je prostě dřevo.
PĚNOVÁ
„Pěnovky“ se většinou skládají z dřevěného skeletu a pěnového jádra díky kterému je hůl výrazně lehčí, následný shaft je znovu dřevěný, avšak vývoj jde stále dopředu a například u hokejky Sher-Wood FC700 naleznete shaft kompozitový. U dražších pěnových modelů můžete i vidět zesílenou čepel karbonem, ten zvyšuje pevnost samotné čepele. (Brian’s GSP3, Sher-Wood FC7OO nebo FC900)
KOMPOZITOVÁ
Kompozitové hole jsou nejlehčí variantou při výběru brankářských holí, zejména u nejvyšších modelů, které jsou ale finančně náročnější. Pokud chcete hůl prakticky bez vibrací, kompozit je správná volba. Nízkou váhu a skvělou reakci ruka-hokejka oceníte i při rozehrávce. Nevýhodou může být tvrdší odraz při střele, tudíž bychom hůl doporučili zkušenějším brankářům.
Co znamená označení Regular či Full Right? Tyto pojmy se používají k popisu, kterou rukou držíte hůl.
REGULAR – tedy klasický gard. Držení hokejky v pravé ruce, čepel hokejky se stáčí doprava a hokejka je označena jako Levá (Left).
FULL RIGHT – v českém překladu obrácený gard. Držení hokejky v levé ruce, čepel hokejky se stáčí doleva a je označena jako Pravá (Right).
Správná velikost příložníku je prakticky nejdůležitější parametr při vybírání brankářské hole.
Velikost příložníku se udává v palcích. Výpočet je snadná matematika. 1 palec je přesně 2,54cm. Změřte tedy příložník a vydělte naměřené centimetry číslem 2,54. Jak správně změřit příložník naleznete v obrázku níže.
TABULKA VELIKOSTÍ
Brankářské hole jsou rozděleny do věkových kategorií:
Základním parametrem při výběru správné velikosti příložníku je výška brankáře. Následuje styl chytání brankáře, ale to platí zejména u dospělých gólmanů. V profi soutěžích se tak můžete setkat s brankářem vysokým 195cm a příložníkem 25“ jelikož má velice široký postoj a rozklek a tak mu vyhovuje nižší příložník.
Na obrázcích níže můžete vidět několik chybně zvolených velikostí příložníku.
KRÁTKÝ PŘÍLOŽNÍK
Čepel se ledu dotýká pouze špičkou, díky tomu je poloha vyrážečky příliš nízko a rameno ruky držící hokejku je taktéž nízko. Tím se otevírá prostor nad ramenem a přichází pomalejší reakce na střely do horní poloviny branky, nemluvě o špatné pozici čepele pro střely mezi betony.
DLOUHÝ PŘÍLOŽNÍK
Naopak u dlouhého příložníku nutí čepel hole brankáře ke kontaktu s ledem pouze na patce. Prostor mezi betony tak znovu není plně chráněn a pozice ramene se dostává příliš vysoko.
SPRÁVNÁ DÉLKA PŘÍLOŽNÍKU
Čepel je plně položena na ledě, lapačka a vyrážečka jsou ve stejné pozici, ramena taktéž. Sečteno, podtrženo, teď máte dobře našlápnuto ke správnému brankářskému postoji.
Raději vyzkoušejte různé délky příložníků než měnit styl chytání kvůli špatně zvolené hokejce. Tato cesta je daleko jednodušší a pro vás klidnější. Brankáři na svou práci přeci potřebují totální KLID a KONCENTRACI!
Pokud si stále nejste jistí ve výběru velikosti, nebojte se nás kontaktovat.